Jaki język programowania na start?
Czy warto zostać programistą? Dlaczego jest to umiejętność, którą warto posiąść?
Umiejętność programowania rozwija nasze zdolności rozwiązywania problemów, kształtuje abstrakcyjne myślenie, a także może być niezwykle przydatne w codziennym życiu. Uzupełnię odpowiedź własnym przykładem:
Osobiście jestem zwolennikiem podejścia „potrzeba -> rozwiązanie”. To właśnie to podejście zainspirowało mnie do nauki programowania. Chcąc poprawić swoje umiejętności języka angielskiego, postanowiłem oglądać filmy po angielsku bez napisów. Niestety, nie zawsze byłem w stanie zrozumieć wszystko, co było mówione, dlatego chciałem móc spowalniać filmy – tak się złożyła że Netflix wtedy tej funkcji jeszcze nie miał. A ja miałem już pewne podstawy programowania – stworzyłem kilka prostych todo-list, czy makiet CSS na podstawie kursów online i szkolnych projektów.
Tak powstał mój pierwszy projekt – Speeder. Wyglądał średnio, a kod był daleki od ideału. Po latach, patrząc na to, co wtedy stworzyłem, uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zacząć od nowa. Niemniej jednak, fakt pozostaje – to działa. To było moje pierwsze przedsięwzięcie, którym chwaliłem się na zewnątrz, a do dzisiaj korzystam z niego ja i moja narzeczona.
Dlaczego dzielę się tą historią? Bez tego konkretnego przypadku prawdopodobnie nigdy nie zostałbym programistą. Ta sytuacja sprawiła, że zacząłem cenić rozwiązywanie problemów, a mimo że napisanie tego kodu zajęło mi zaledwie kilka dni, miało to ogromny wpływ na moje przyszłe decyzje i skierowało mnie w stronę świata informatyki. Dodatkowo okazało się że rozszerzenia do przeglądarek, pisze się w JS – dlatego był to mój język pierwszego wyboru.
Przejdźmy teraz do języków z którymi miałem przyjemność i określmy który z nich będzie najlepszy – oczywiście subiektywnie – bo jak to wszędzie w IT – to zależy. 😉
Python
Python cieszy się ogromną popularnością ze względu na czytelną i zwięzłą składnię. Jest to język o wysokim poziomie abstrakcji, co oznacza, że programista może skupić się na rozwiązaniu problemu, zamiast martwić się szczegółami implementacyjnymi. Python znajduje zastosowanie w analizie danych, sztucznej inteligencji, nauce danych, a także w automatyzacji zadań. Jest bardzo prosty w nauce a efekty pracy widać dość szybko – dodatkowo można go używać praktycznie wszędzie. Idealnie nada się do pierwszych kroków.
JavaScript
JavaScript to język powszechnie używany w tworzeniu interaktywnych stron internetowych. Działa po stronie klienta (w przeglądarce) i umożliwia dynamiczną manipulację treścią strony. Jest kluczowy dla front-endowego developmentu, a także wykorzystywany w technologiach takich jak Node.js do tworzenia aplikacji po stronie serwera a rozwiązania jak React Native umożliwiają pisanie aplikacji mobilnych – co sprawia że tak naprawdę może być stosowany wszędzie.
PHP
PHP jest językiem skryptowym często używanym w tworzeniu stron internetowych. Współpracuje z bazami danych, takimi jak MySQL, i jest popularny w rozwijaniu stron opartych na systemie WordPress. (na której właśnie się znajdujesz)
Java
Java, nie mający tak naprawdę nic wspólnego z JavaScript – znany jest ze swojej platformowości, co oznacza, że kod napisany w Java może być uruchamiany na różnych platformach. Jest szeroko stosowany w tworzeniu aplikacji enterprise, mobilnych (Android), a także w projektach korporacyjnych.
C++
C++ jest językiem niskopoziomowym, co oznacza, że umożliwia bardziej bezpośrednią kontrolę nad sprzętem. Jest często wybierany do tworzenia gier komputerowych, systemów operacyjnych oraz aplikacji, gdzie wydajność jest kluczowym czynnikiem.
To tylko drobny przegląd tego co oferuje rynek, jednak są to języki które warto znać i dość dobre na start – podane w kolejności w której sam teraz zaczynałbym zapoznawania się lub naukę. Warto jednak pamiętać że sam język programowania nie da nam wiele, a oglądanie wielogodzinnych kursów nie zastąpi pisania własnych projektów, które mają jakąś wartość nie tylko dla twórcy.
Dodaj komentarz