Bezpieczeństwo w Aplikacjach React
Tworząc jakiekolwiek oprogramowanie, trzeba się otrzeć o tematykę bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o aplikacje frontowe, największym ich problemem jest to, że kod który piszemy, w całości trafia do użytkownika końcowego, który może go dowolnie przeglądać lub nawet modyfikować. Lecz co użytkownik może w ten sposób uzyskać? Wszystkie klucze, routy, nazwy funkcji, logika funkcji a nawet stylowanie jest na wyciągnięcie ręki. Z tego też powodu jedną z najważniejszych zasad, jest nietrzymanie danych narażających bezpieczeństwo systemu w aplikacji frontowej. Od tego jest backend, to on właśnie zabezpiecza nas przed niepożądanym działaniem użytkowników. Co warto więc robić, by zwiększać bezpieczeństwo swoich aplikacji?
Zawsze używaj aktualnych paczek
Jednym z najważniejszych kroków w zapewnieniu bezpieczeństwa jest utrzymanie wszystkich bibliotek, w tym React, na bieżąco. Zawsze sprawdzaj, czy używasz najnowszych wersji, które zawierają najnowsze poprawki bezpieczeństwa.
Unikaj Wstrzykiwania HTML i XSS
Jednym z najczęstszych rodzajów ataków na aplikacje internetowe jest atak XSS (Cross-Site Scripting). Aby go uniknąć, zawsze używaj JSX do renderowania treści na stronie. Unikaj ręcznego wstrzykiwania treści jako surowego HTML, ponieważ umożliwia to ataki XSS – czym one są? Ataki XSS to rodzaj ataków, które polegają na wstrzykiwaniu złośliwego kodu do strony internetowej, którą przeglądają inni użytkownicy. Ataki te mogą mieć różne cele, w tym kradzież danych użytkowników, przechwycenie sesji, zmiana zawartości strony internetowej oraz inne formy naruszenia bezpieczeństwa. Może to prowadzić do utraty danych lub ewidentnej kradzieży tożsamości użytkownika.
Ogranicz Dostęp do API
Korzystając z API, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia dostępu do nich. Wykorzystaj mechanizmy uwierzytelniania i autoryzacji, takie jak tokeny JWT (JSON Web Tokens), aby kontrolować, kto ma dostęp do konkretnych zasobów. W ten sposób, tylko zalogowany użytkownik w danej sesji, będzie mógł dokonać pewnych zmian w systemie. Warto tutaj też zwrócić uwagę, że przy generacji refresh tokena – jeżeli jest on bezterminowy, to jego kradzież również może wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami. Z tego też powodu, wszystkie tokeny powinny mieć z góry określony czas życia, a generowanie nowego, powinno dezaktywować poprzedni.
Nie Przechowuj Wrażliwych Danych w Stanie Klienta
Unikaj przechowywania wrażliwych danych, takich jak hasła, w stanie klienta aplikacji React. Jeśli musisz przechowywać dane sesji, użyj mechanizmów, które zapewniają bezpieczne przechowywanie, takie jak ciasteczka z flagą HttpOnly
i Secure
lub lokalne magazyny przeglądarki. Redux również jest takim miejscem, ponieważ istnieje on tylko w stanie konkretnego korzystania z aplikacji. Przechowywanie kluczy do API, a nawet przesyłanie niezahashowanych haseł, jest poważnym naruszeniem bezpieczeństwa.
Ochrona Przed Atakami CSRF
Ten rodzaj ataku może prowadzić do wykonania nieautoryzowanych akcji w imieniu zalogowanego użytkownika. Jednym z głównych mechanizmów ochrony przed CSRF jest stosowanie tokenów CSRF. Tokeny te są generowane przez serwer i przypisywane do konkretnego użytkownika w momencie logowania lub przy pierwszym zapytaniu – od tego momentu muszą być wykorzystywane przy każdym zapytaniu.
Używaj HTTPS
To chyba już coś, o czym nie trzeba przypominać – w dzisiejszym świecie większość przeglądarek uniemożliwia wejście na stronę, która nie jest szyfrowana. Protokół SSL/TLS używa algorytmów kryptograficznych do szyfrowania informacji, które są przesyłane między klientem a serwerem, w ten sposób, uniemożliwia się dostęp do tych danych, przez niepowołane osoby.
Bezpieczeństwo powinno być integralną częścią procesu tworzenia oprogramowania od samego początku projektu. Dlatego warto zadbać o nie, nawet kosztem szybszego dowożenia funkcjonalności.
W NTS bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu – bezawaryjna i bezpieczna aplikacja, to aplikacja, która jest w pełni funkcjonalna i dobrze pracuje.
Dodaj komentarz